کد خبر: 66 - تاریخ درج: 1393/10/28

سورنا 6 ساله شد!!!

"تولد نسل سوم ربات انسان‌نمای ایرانی در سال آینده"

رامین نعمتی - گروه گزارش روزنامه گسترش صمت: نسل سوم ربات انسان نمای ایرانی «سورنا» با قابلیت‌های توسعه یافته توسط پژوهشگران مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته (CAST) پردیس دانشکده‌های فنی، دانشگاه تهران در حال ساخت است که تا کمتر از یک سال دیگر رونمایی می‌شود.
این ربات پیشرفته ایرانی علاوه بر سرعت بالاتر نسبت به نسل قبلی، توانایی بالا رفتن از پله و سطح شیب‌دار، قابلیت چرخش درجا، تکلم فارسی، تشخیص و پردازش تصاویر و برنامه‌ریزی آسان را نیز داراست. در طراحی بدنه این ربات نیز، شاخص‌های ایرانی لحاظ شده است. 
عقیل یوسفی‌کما، مجری طرح کلان ربات انسان نما در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه طرح ملی توسعه کاربردی رباتیک الهام گرفته از طبیعت (ربات انسان‌نمای سورنا) از ابتدای دی‌ماه سال ۹۰ آغاز شد، تصریح کرد: این طرح ادامه پروژه‌ای بوده است که در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با عنوان «سورنا ۱» و «سورنا ۲» انجام شد و فاز بعدی آن با حمایت سازمان گسترش و نوسازی در حال انجام است. وی افزود: سورنا ۱ در سال ۸۷ و سورنا ۲ در سال ۸۹ رونمایی شد و نسخه نسل سوم ربات انسان‌نمای سورنا در حال ساخت است که در سال ۹۴ رونمایی خواهد شد. یوسفی‌کما درباره تغییرات این ربات انسان‌نما نسبت به نسل گذشته گفت: ارتقای سرعت تا حدود ۷برابر، افزایش درجات آزادی از ۲۲ به ۳۵، بالا رفتن از سطح شیب‌دار، بالا رفتن از پله، توانایی چرخش درجا، افزایش سطح هوشمندی، قابلیت تشخیص و پاسخگویی به‌صورت فارسی و قابلیت تشخیص و پردازش تصاویر از جمله این تغییرات به شمار می‌رود. مجری طرح کلان ربات انسان‌نما افزود: بکارگیری اساتید، مهندسان و دانشجویان علاقه‌مند، مستعد و متخصص رشته‌های مختلف از دانشگاه‌ها، مراکز مستقل و شرکت‌های دانش‌بنیان کشور اعم از مکانیک، ساخت، دینامیک، کنترل، نرم‌افزار، هوش مصنوعی، الکترونیک، مهندسی پزشکی، طراحی صنعتی، صنایع و... از دیگر ویژگی‌های اجرای این پروژه می‌باشد. یوسفی‌کما در ادامه، توجه به ظاهر ربات به‌عنوان نماد ربات ملی را موضوع مهمی دانست و گفت: اسم و ظاهر سورنا ۱ و سورنا۲، جایگاهش را به‌عنوان ربات ایرانی در جامعه رباتیک جهانی پیدا کرده است. در نسل سوم نیز به‌دنبال این هستیم تا این موضوع رعایت شود. وی درباره ویژگی ربات گفت: ربات باید شاخصه‌های ایرانی را داشته باشد و مولفه‌های مربوط به معماری و طراحی ایرانی در آن مشاهده شود.
 
سورنا نمادی از خودباوری و توانستن
ایده ساخت ربات انسان‌نما از سوی انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن طرح و مورد بررسی قرار گرفت و پس از مذاکرات با برخی از استادان و پژوهشگران صنعت رباتیک کشور، در نهایت با پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران برای طراحی و ساخت این ربات با نام سورنا به توافق و عقد قرارداد رسید. 
بنیانگذار انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن در گفت‌وگو با صمت افزود: «سورنا»، ربات انسان‌نمای ایرانی در سال ۱۳۸۷ پا به عرصه فناوری رباتیک ایران گذاشت و با گذشت نزدیک به دو سال مراحل تکاملی خود را تا برداشتن گام‌هایی همانند انسان (البته با سرعتی آهسته‌تر) و ترکیبی از حرکات سر، دست‌وپا و با حفظ تعادل، پشت سرگذاشت. 
حمید طاهباز توکلی با بیان اینکه درحال‌حاضر فعالیت روی شنوایی، بینایی، سخنگویی، هوشمندی، تقلید رفتار انسانی و افزایش سرعت حرکت سورنا، در حال انجام است، تاکید کرد: در مراحل نهایی، سورنا خواهد توانست چهره‌ها، اشیا، کلمات و جملات را تشخیص داده و از خود عکس‌العمل نشان دهد. وی افزود: رونمایی از سورنا و بازتاب آن در رسانه‌های ملی و بین‌المللی نشان داد که سورنا رفته‌رفته به یک نشان (برند) ملی تبدیل می‌شود. بنیانگذار انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن با تاکید بر اینکه سورنا یک باور عمیق و نمادی از خودباوری و توانستن است، تصریح کرد: این موفقیت از لحاظ فنی و تخصصی در رده ممتازی از علوم و فناوری رباتیک قرار دارد و به همین لحاظ نیز در اخبار علمی منطقه‌ای و جهان بازتاب وسیعی داشته است. موفقیت سورنا، نشان داد که اگر ما خود را باور کنیم، دیگران ناچار خواهند شد ما را باور کنند.
 
انعکاس بین‌المللی رونمایی ربات سورنا ۲
بزرگترین انجمن حرفه‌ای برق و الکترونیک دنیا به نام IEEE در یک مقاله با تحلیل ربات‌های پیشرفته دنیا، نام سورنا را در ردیف ۵ ربات صاحب نام دنیا قرار داد. این انجمن در گزارشی، ربات‌های مطرح دنیا شامل (Asimo) از ژاپن، (Reem-B) از اسپانیا، (Justin) از آلمان، (Charli) از امریکا و (Surena) از ایران را مورد تحلیل، بررسی و مقایسه قرار داد. انجمن IEEE از سورنا به‌عنوان «یک توسعه غافلگیرکننده» یاد کرده است. بعد از انتشار نخستین گزارش‌ها، بعضی از اشخاص شک کردند که این ربات چیزی بیشتر از یک بدنه یا پوشش پلاستیکی شبیه Asimo نیست، اما فیلم ویدئویی ثابت کرد که این ربات انسان‌نما، واقعا یک ربات انسان‌نماست که با سیستم کنترل بازخوردی می‌تواند مثل انسان راه برود، به آهستگی گام بردارد، خم شود، روی یک پا بایستد و حرکات منحصربه خودش را داشته باشد. «IEEE» بزرگترین انجمن حرفه‌ای دنیاست که در زمینه فعالیت‌های نوآورانه و فناوریک با گرایش برق و الکترونیک فعالیت می‌کند. این نهاد علمی در امریکا مستقر و دارای ۴۰۰هزار عضو در بیش از ۱۶۰ کشور و ۹۰هزار دانشجو در ۸۰ کشور جهان است.

[بازگشت به فهرست]

keywords