کد خبر: 60 - تاریخ درج: 1393/07/14

توجه به تحقیقات کاربردی در راستای توسعه اقتصادی از سوی دولت

مراسم هشتمین جشنواره ملی مدیران و تولیدکنندگان جوان که در 14 مهر 1393 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما، با حضور جمع کثیری از تولیدکنندگان، صنعتگران و مدیران موفق کشور، برگزار گردید.
دبیر کنفرانس بین المللی هلدینگ، در سخنرانی کوتاهی که در مراسم مذکور حضور داشتند، با اشاره به رشد و شکوفایی چشم گیر برخی از برندهای مطرح کشورهای اروپایی و امریکایی مانند: اپل، گوگل و . . . که در قالب مجموعه های مادرتخصصی، توسعه یافته اند، و همینطور با اشاره به برنامه های 2020 این کشورها، اذعان داشتند، که این نوآوری ها عملا مدتی بین 15 الی 20 سال زمان و سرمایه گذاری کلانی را در برداشته است که یقینا بخش خصوصی توان تامین این چنین بودجه هایی را نداشته و طبیعی است که بانک ها جرات ریسک برای سرمایه گذاری مخاطره آمیز، را تقبل نمیکنند.
بنابراین این موضوع که دولت می بایست به ضرورتها پرداخته و امور اساسی و پایه ای را تقبل نماید، مثل: آموزش، بهداشت و . . .  قابل تامل بوده و به نظر می آید مناسب ترین راه، ورود دولت به حوزه تحقیقات کاربردی و توسعه محصولات جدید و همراه با نوآوری است و سپس نتایج و پیگیری تولیدات انبوه را به بخش خصوصی واگذار نماید.
مانند: تلفن آیفون که میتوان از آن بعنوان یکی از هوشمندترین محصولات نام برد که به شرکت اپل واگذار گردید که بخش اینترنت آن را وزارت دفاع، جی پی اس آن را سازمان ناوستار و بخش سیری که مربوط به توانائی مسیج باشد را وزارت دفاع و صفحه نمایش را سازمان جاسوسی آمریکا با همکاری بنیاد علوم و دانشگاه دولتی دلاویر، به عهده داشته است.
در خاتمه، آقای مهندس حمید طاهبازتوکلی، به این نکته اشاره نمود که، دولت ها برای رشد و توسعه اقتصادی می بایست ریسک ورود به امور تحقیقاتی بزرگ را پذیرفته و به دنبال پاداش مستقیم در موفقیت های پروژه تحقیقاتی نبوده و در درازمدت و با اصلاح قانون مالیاتی کشور، باعث ایجاد مشاغل متعدد، مشابه شکل گیری هزاران شرکت خدماتی زیرمجموعه اپل باشند.
 

[بازگشت به فهرست]

keywords