حمید طاهبازتوکلی هستم. متولد ششم تیر 1334 در خانه پدریم واقع در کوچه مه پیکر در شهر تبریز.
دوره ابتدایی را در دبستان آمریکایی نور، واقع در یک باغ بزرگ و دارای کلیسا به اتمام رساندم و خاطره مراسم و زنگ کلیسا در هر یکشنبه را به یاد دارم. همراه با خاطرات خوبی از کلاس های اجباری موسیقی و زبان و همچنین، مدیر مدرسه آقای میوایان و معلم تاثیرگذارم خانم دورتی، راهی تهران شدیم.
با تلاش پدرم در دبیرستان هدف واقع در منیریه، کوچه البرز در رشته ریاضی فیزیک مشغول به تحصیل شدم. این دبیرستان به همت بنیانگذارانی همچون آقای بیرشک با استانداردهای بین المللی و دارای آزمایشگاه های تخصصی، فضای ورزشی و . . . تاسیس و با مدیریت و دید گسترده مدیرانی لایق اداره می گردید.
پس از اتمام دوره دبیرستان در آزمون کنکور، در دو رشته ریاضی دانشکده کرج و مهندسی کشاورزی مازندران قبول شدم و به دلایلی در رشته مهندسی کشاورزی مشغول به تحصیل شدم.
پس از فارغ التحصیلی، مدت یک سال در یکی از مزارع بنیاد مستضعفان - بخش کشاورزی، مشغول به کار شده و نهایتا سال 1361 در اداره خودکفایی وزارت صنایع، استخدام شدم. در اداره مذکور، برای نخستین بار نمایشگاهی از قطعات و مواد اولیه و واسطه ای که منشاء وابستگی صنایع کشور به خارج بود، با حکم جناب آقای دکتر توفیق و مدیریت اینجانب، برگزار گردید. از آنجایی که نمایشگاه در اوج دوران جنگ تحمیلی شکل گرفت، نقش مهمی در پشتیبانی جبهه و ایجاد انگیزه برای سازندگان داخلی قطعات جنگی داشت.
. . .
آغاز دوران طلایی فعالیتم در سال 1376 با تاسیس انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن، شکل گرفت و درطی نزدیک به 16 سال فعالیت در این انجمن، به عنوان دبیر، توفیقاتی را در حوزه تحقیق و توسعه کسب نمودم، که به تفصیل در بخش های دیگر سایت، به آن پرداختم.
. . .
در نهایت، شهریورماه 1392 ، به افتخار بازنشستگی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، نایل گردیده و با گذشت بیش از 30 سال فعالیت در حوزه تحقیق و توسعه صنایع و معادن، همچنان علاقمند به خدمتگزاری برای ملت و کشور عزیزم، ایران سربلند، می باشم.

keywords